DESCRIPCIÓ
I CARACTERÍSTIQUES |
La
línia R15 forma part de Rodalies de
Catalunya en els seus Servei Regionals i és
operada per renfe. Anteriorment es denominava línia Ca3
de Regionals RENFE de Catalunya. La línia
R15 uneix Barcelona amb Riba-roja d'Ebre passant per
Vilanova i la Geltrú, St.Vicenç de Calders, Tarragona,
Reus,
Falset i Móra la Nova. Alguns trens de la línia R15
segueixen com a trens de la línia 34 de Mitjana
Distància de renfe (anteriorment línia Ca6/R42) cap a
Faió-La Pobla de Massaluca, Casp, Zaragoza i Madrid. La línia
R15 s'inicia a l'Estació de França de Barcelona i
s'encamina cap al túnel de Passeig de Gràcia i Barcelona
Sants. El recorregut surt de la ciutat cap a la plana
del delta del Llobregat, on alguns trens de la línia R15
tenen parada a totes les estacions de Rodalies. El trajecte segueix
ara per la franja litoral i el massís del Garraf, que
salva amb nombrosos túnels. La línia, ja a la comarca
del Garraf, arriba a Sitges i Vilanova i la Geltrú, on
paren més trens de la R15. El recorregut continua a prop
del mar fins a Sant Vicenç de Calders, on conflueixen
les línies de Vilanova, Vilafranca, Valls i Tarragona.
El trajecte segueix pel litoral cap a Torredembarra,
Altafulla i Tarragona. Els trens de la línia R15 enfilen
la línia Tarragona-Lleida i van ja cap a l'interior, per
la plana del Camp fins a Reus on finalitzen molts
serveis R15. A partir d'aquí el trajecte passa per la
línia del directe de Madrid a Barcelona, anant cap al
Priorat tot salvant la serra pre-litoral pel túnel de
l'Argentera. El tren para a prop de Falset (al poble de
Marçà) i inicia el descens cap a cercar la vall del riu
Ebre que trobarà a Móra la Nova. A Móra la Nova hi
finalitzen trajecte tant trens que vénen de Barcelona
com de Zaragoza. El recorregut segueix ara el curs del
riu Ebre per la seva riba dreta cap a Ascó, Flix i
Riba-roja d'Ebre, on acaba la línia R15. Els trens
Regionals que van fins a Casp, Zaragoza i Madrid
segueixen pel tram de 3 túnels pel costat del pantà de
Riba-roja cap a Faió-la Pobla de Massaluca abans
d'entrar a Aragó. |
Longitud total |
190
km |
Estacions |
32 |
amb parada de tots els trens de la línia |
15 |
amb enllaç amb altres serveis (xarxa de via
ampla) |
22 |
Mitjana circulacions (dia feiner) |
37 |
Línies xarxa via ampla recorregudes |
XC15,
XC08,
XC03,
XC05
i
XC09 |
|
|
SERVEIS
I
TRENS |
Servei |
Recorregut i parades |
Temps de viatge |
Circula |
Trens que presten servei |
A |
REGIONAL EXPRÉS.
Barcelona
E.França - Casp /
Barcelona E.França - Zaragoza Delicias /
Barcelona E.França - Madrid Chamartin.
Para a
Barcelona, St.Vicenç C.,
Torredembarra, Altafulla, Tarragona,
Vila-seca, Reus, les Borges del Camp,
Marçà-Falset, Capçanes, Móra la Nova,
Ascó, Flix, Riba-roja d'Ebre i Faió-la
Pobla de Massaluca (1) |
3h15min* |
Diari |
UT
448,
470 |
B |
REGIONAL
EXPRÉS.
Barcelona E.França - Riba-roja d'Ebre.
Directe de Barcelona a St.Vicenç C. Para a totes les estacions
a la resta de línia (2) (3) |
2h53min |
Dl i Dv |
UT
448,
470 |
C |
REGIONAL
EXPRÉS.
Barcelona E.França - Flix.
Entre Barcelona i St.Vicenç C. només
para a Vilanova G. Para a totes les estacions a
la resta de línia (3) |
2h46min |
Diari |
UT
448,
470 |
D |
REGIONAL
EXPRÉS.
Barcelona E.França - Móra la Nova.
Entre Barcelona i St.Vicenç C. només
para a Vilanova G. Para a totes les estacions a
la resta de línia excepte Els Guiamets |
2h30min |
Diari |
UT
448,
470 |
E |
REGIONAL
EXPRÉS.
Barcelona E.França - Reus. Directe de
Barcelona a St.Vicenç C. Para a totes les estacions
a la resta de línia (3) |
1h38min |
Diari |
UT
447,
448,
449,
470 |
F |
REGIONAL. Barcelona - Reus. Para
a totes les estacions (4) |
1h58min |
Diari |
UT
447,
448,
470 |
Línia 34
MD |
REGIONAL. Móra la Nova - Zaragoza Delicias. Para
a totes les estacions |
36min* |
Diari |
UT 470 |
(1) alguns trens paren
també a Riudecanyes-Botarell i Pradell
(2) alguns trens no paren a Els Guiamets
(3) alguns trens paren a Vilanova i la Geltrú
(4) alguns trens no paren a Bellvitge, el Prat
de Llobregat i Viladecans
*
temps fins a Faió-La Pobla de Massaluca |
|
|